W Egipcie odkryto głowę Faraona sprzed 3500 lat!!


Archeolodzy odkryli w Luksorze głowę posągu z granitu przedstawiającego nierozpoznanego władcę z okresu Nowego Państwa – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Odkrycia dokonał zespół archeologów z Egiptu i Hiszpanii na stanowisku Deir el-Bahari, położonym na zachodnim brzegu Nilu w Luksorze naprzeciw Karnaku, znajdującego się po drugiej stronie rzeki.

 

Naukowcy prowadzący rutynowe prace wykopaliskowe w świątyni grobowej Totmesa III - faraona panującego w latach 1458-1425 p.n.e. – w Deir el-Bahari odkryli w dole w północnej części drugiego dziedzińca świątyni zakopaną w piasku głowę dużego królewskiego posągu, wykonaną z czarnego granitu.

 

Jak poinformował Mohamed Abdel-Maqsoud z Ministerstwa Starożytności Egiptu, znalezisko ma 29,6 centymetra wysokości, 24,3 centymetra szerokości, 26,9 centymetra głębokości i przedstawia nierozpoznanego władcę starożytnego Egiptu z okresu Nowego Państwa (1570-1070 r. p.n.e.).

 

Niewielka świątynia grobowa Totmesa III, znajdująca się obok świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari, została odkryta w 1962 roku przez zespół polskich archeologów pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego podczas prac przy konserwacji świątyni Hatszepsut, zwanej też Świątynią Milionów Lat.

 

Świątynia Totmesa III była pierwotnie poświęcona Amonowi-Re, w mitologii egipskiej stwórcy świata oraz władcy bogów i ludzi.

 

Pod koniec okresu panowania XX Dynastii (1186-1070 r. p.n.e.) budowla została poważnie uszkodzona i zasypana w wyniku osunięcia części ściany skalnej z klifu górującego nad świątyniami w Deir el-Bahari. (PAP)